Aké prísady obsahuje maskara? Vyživujúce a toxické prísady tvoriace maskaru.

Prevažná väčšina žien siaha po riasenke na pravidelnej báze, za účelom vylepšiť svoj vzhľad. Každá z nich má však iné požiadavky: jedna sníva o odvážne vyzerajúcich riasach, iná chce získať efekt predĺžených riasach, ziaťiaľ čo ďalšia túži po krásne vytočených riasach. Nakoľko je riasenka kozmetický produkt, ktorý sa aplikuje blízko očí, v najhoršom prípade môže dokonca poškodiť zrak. U žien, ktoré si vybudovali zlozvyk neodmaľovať sa pred spaním alebo si ho odstraňujú nedostatočne sa toto riziko zvyšuje. Z toho dôvodu by sa mali riasenky vyberať starostlivo, a v prípade spozorovania akýchkoľvek nežiadúcich účinkov sa musí takýto produkt okamžite vyhodiť. Aké zložky, vrátane tých vyživujúcich a toxických obsahuje maskara? Čo sa dá použiť namiesto maskary?

Aké prísady obsahuje maskara?

Vo väčšine prípadov je riasenka zložená z voskov rastlinného pôvodu, ako je napríklad Karnaubský vosk alebo včelí vosk, ktoré nielenže zvyšujú priľnavosť farby na riasy, ale tiež poskytujú žiadaný efekt zahustených rias. Typická receptúra maskary je obohatená o nerafinované oleje, napríklad slnečnicový alebo ricínový olej, ktoré riasy vyživujú a tak podporujú ich rast. Zoznam prísad riasenky by nemal byť ochudobnený o silikóny, nakoľko tieto látky značne uľahčujú aplikáciu produktu. Za zmienku stojí, že produkty obsahujúce silikóny by sme si mali koncu dňa riadne odstrániť z tváre, pretože v opačnom prípade môžu prispieť k tvorbe akné. Pokiaľ ide o polyméry, tie zvyšujú pružnosť rias a pokrývajú ich vrstvou, ktorá vytvára efekt predĺžených rias.

Aké toxické prísady obsahuje maskara?

Niektoré ženy po aplikácii riasenky hlásia nepríjemné pocity vo forme neustáleho slzenia a pichania očí. Toto môže znamenať, že konkrétna riasenka je už po dátume „minimálnej trvanlivosti“. Aj keď dátum spotreby neznamená, že by sa už riasenka nemala ďalej používať, kozmetický produkt mohol byť používaný už príliš dlho a baktérie, ktroým sa v nej podarilo rozmnožiť môžu spôsobiť infekciu. Iným dôvodom slzenia a pichania očí je zlé zloženie maskary. Tu je zoznam toxických prísad, ktrým by ste sa mali vyhnúť:

  • Hliníkový prášok
    Táto látka sa pridáva do kozmetických produktov, aby im dodala určitú farbu, avšak  používanie produktov obsahujúcich túto prísadu môže zároveň viesť k poškodeniam nervového systému. Ako to funguje? Po prvé, hliníkový prášok upcháva póry a následne preniká pokožkou, kde keď sa nahromadí, začne dráždiť imunitný systém. Hliníkový prášok môžete nájsť v maskarách ale aj antiperspirantoch.
  • Parabény
    Účinné, avšak zároveň škodlivé konzervačné látky. Ich cieľom je zabrániť množeniu baktérií v kozmetický produktoch, najmä v riasenkách. Sú ich nevyhnutnou súčasťou, nakoľko tuba maskary je vhodným prostredím pre množenie baktérií. Na druhej strane, príliš vysoká koncentrácia parabénov môže narušiť prácu hormónov a dokonca spôsobiť rakovinu.
  • Propylénglykol
    Je to rozpúšťadlo, ktoré tvorí základ pre ďalšie látky používané v konkrétnych kozmetických výrobných procesoch. Často je zodpovedný za vyvolanie alergických reakcií, ako napríklad pálenie či pichanie v oblasti očí. Propylénglykol môžeme nájsť v riasenkách, zubných pastách, ústnych vodách a iných hyienických produktoch.
  • Retinylacetát
    Jedná sa o derivát vitamínu A, ktorý sa považuje za nebezpečný, pretože má priamy vplyv na bunky. Čo to znamená? V zrozumteľnej reči, táto látka môže spôsobovať mutácie. Z toho dôvodu, lekári neodporúčajú používanie produktov obsahujúcich retinylacetát, a to najmä v prípade tehotných žien.

Aké vyživujúce prísady obsahuje maskara?

Mnohé ženy si nevedia predstaviť, že by vyšli z domu bez toho, aby použili aspoň riasenku. Riasy, ktoré nie sú objemné môžu vytvoriť unavený vzhľad tváre. Vysoko kvalitná riasenka nielenže riasam dodáva intenzívnu farbu ale ich aj zanecháva vytočené a zväčšuje ich objem. Existujú maskary, ktoré nielen skrášľujú riasy, ale tiež zlepšujú ich celkový stav, inými slovami, fungujú ako kondicionér. Takéto riasenky obsahujú okrem iného:

  • Hodváb pre riasy
    Hodváb je populárnou ingredienciou prítomnou vo vlasových kondicionéroch a maskách. Do týchto produktov sa pridáva kvôli svojmu vysoko hydratačnému účinku. Chemické zloženie proteínov, ktoré obsahuje hodváb, fibroín a sericín, je podobné proteínom, ktoré sa prirodzene vyskytujú vo vlasoch a pokožke. Hodváb pridávany do kozmetický produktov určených pre riasy je stále raritou, výrobcovia však začínajú stále viac a viac oceňovať jeho vlastnosti. Ako funguje? Po prvé, dopĺňa proteíny, ktorými sú riasy tvorené a čo s týmto úzko súvisí – hodváb posilňuje riasy. V dôsledku tojo riasy hustnú a prestávajú vypadávať. Už spomínaný sericín vykazuje silné schopnosti zadržiavania vody, vďaka čomu sa zabráni dehydratácii rias. Pokiaľ ide o fibroín, ten vytvára tenkú vrstvu na povrchu mihalníc, ktorá ich chráni pred nepriaznivými vplyvmi vonkajšieho prostredia.
    Existuje ešte jedna veľmi prospešná vlastnosť hodvábu. Pigmenty, ktoré obsahuje maskara, dokážu vďaka hodvábu pokryť každú jednu riasu zvlášť a tak ich veľmi efektívne zvýrazniť .
  • Arganový olej
    Arganový olej je výťažkom z Arganových orechov a bežne sa používa pri výrobe produktov na vlasy a riasy. Pravidelná aplikácia maskary s obsahom arganového oleja, posilňuje vlasové cibulky rias, čo vedie k boju proti ich nadmernému vypadávaniu. Je to dôležité, pretože používanie riasenky je považované za hlavnú príčinu rednutia rias. Ďalšou výhodou arganového oleja je jeho obsah vitamínu E, ktorý je známy svojimi antioxidačnými a regeneračnými vlastnosťami. Vitamín E vyživuje a hydratuje vlákna mihalníc a chráni ich pred negatívnymi vplyvmi vonkajších faktorov. Používanie riasenky s obsahom arganového oleja sa oplatí najmä v prípade oslabených a riedkych rias.
  • Kaméliový (Kissi) olej
    Kaméliový olej sa lisuje zo semien rastliny zeleného čaju a je široko používaný vo vlasovej, telovej alebo nechtovej kozmetike určenej pre starostlivosť. Po pridaní do maskary zohráva olej z kamélie úlohu regeneračnej zložky. Obsahuje kyselinu olejovú ako aj omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré dokážu vyživovať riasy do hĺbky a posilňovať ich zvonka. Okrem mastných kyselín obsahuje kaméliový olej tiež  minerálne látky, ako je vápnik, draslík, fosfor a vitamín E. Práve tieto látky potrebujú riasy, aby sa udržali zdravé a silné.

Alternatívy k riasenke?

Pre ženy, ktoré neznesú väčšinu riaseniek je podomácky vyrobená riasenka skvelým riešením. Na jej výrobu sú potrebné:

  • vaječný žĺtok
  • tablety s aktívnym uhlím
  • levanduľový olej

Rozdrvte tablety s aktívnym uhlím tak, aby ste získali prášok. Potom ho zmiešajte s vaječným žĺtkom a pridajte kvapku levanduľového oleja. Získanú tekutinu do čistej tuby od maskary. Vzhľadom k tomu, že vaša DIY maskara môže troška peniť, pre uľahčenie môžete použiť aj špáradlo.

Svoju DIY maskaru môžete používať po dobu 3-4 týždňov. Dátum „minimálnej trvanlivosti“ je najlepšie určiť podľa vajčeného žĺtka, ktoré ste použili.